מאמר

הנפגעים החדשים של תמ"א 38

מאת: עורך דין ינון ברקאי

 

הנפגעים החדשים של תמ"א 38

הנוסח החדש של תמ"א 38 (תיקון 3א) נמצא בשלב מתקדם של תהליך האישור. אם יאושר הנוסח החדש, ייפגעו תושבים רבים:

פגיעה קשה בבעלי בתים בני קומה אחת

הנפגעים המרכזיים מהנוסח החדש יהיו בעלי הבתים החד-קומתיים: חד-משפחתיים ("בתים פרטיים") או דו-משפחתיים, שלא תהיה להם כדאיות לתמ"א 38 משום שזכויותיהם יופחתו לקומה וחצי בלבד, וגם יתבססו רק על שטח הבית הקיים. זו פגיעה קשה, בגובה מאות אלפי ₪, ואף למעלה מכך.

לדעתי, יש חוסר צדק בפגיעה בבעלי הבתים החד-קומתיים (בתים פרטיים או דו-משפחתיים) הנמצאים באזורי בניה רוויה בגלל האפליה בין עשירים לעניים: עשירים, שהיה להם את ההון להגדלת בתיהם, יתעשרו אף יותר בעקבות הנוסח החדש. לעומת זאת, עניים שלא היה להם את ההון, יישארו בעוניים ללא יכולת לשקם את בתיהם.

פגיעה בשכנים

תושבים שבשכנות להם קיים בניין ישן וצפוף ייפגעו מכך שהבניין השכן יגדל מאוד (זכויות הבניין השכן יגדלו עד 4.5 קומות נוספות, אפילו במגרש קטן).

כמו-כן, אי ביצוע תמ"א 38 בבתים החד-קומתיים יוביל לכך שלא תתאפשר הרחבת הדרכים. כתוצאה מכך, אפילו ברחובות צרים ייבנו בניינים גבוהים משום שלפי התב"ע הדרכים אמורות להיות רחבות, אך בפועל הן יישארו צרות עקב אי הריסת הבתים החד-קומתיים.  

פגיעה בשוכרי דירות

ציבור שוכרי הדירות ייפגע משום שיהרסו רק בניינים גדולים, בהם דירות רבות, אך לא יהרסו בניינים חד-קומתיים, בהם דירות מעטות. הואיל ובניית הבניינים החדשים תסתיים רק לאחר מספר שנים, בשנים הקרובות יהיה זינוק בדמי השכירות משום שעשרות אלפי הדיירים שדירותיהם יהרסו יצטרפו למחפשי הדירות להשכרה, עוד בטרם נבנתה אפילו דירה חדשה אחת!

הפתרון היחיד: עתירה לבג"ץ

לדעתי, גם הליך אישור הנוסח החדש היה לקוי משום שלא ניתנה לנפגעים מהנוסח החדש הזדמנות להשמיע את טענותיהם.

הדרך היחידה העומדת בפני בעלי הבתים החד-קומתיים ושאר הנפגעים למנוע את אישור הנוסח החדש של תמ"א 38 היא באמצעות עתירה לבג"ץ.

 

עורך דין ינון ברקאי

טלפון: 03-5050890 

סלולרי: 050-9977607

פקס: 072-2447310

מייל:  yinon@barkai-law.co.il   

אתר אינטרנט: www.barkai-law.co.il

 

* כל הזכויות שמורות לעורך דין ינון ברקאי.

* אין באמור במאמר זה כדי להוות ייעוץ משפטי.

קידום אתרים אורגני
דילוג לתוכן