מקרקעין ובנייה

מקרקעין ובנייה

משרד עורכי דין ינון ברקאי ושות', עוסק בליווי עסקאות מקרקעין החל משלבי המשא ומתן ועד להעברת הזכויות בנכס, לרבות מתן ביטוי להיבטי המיסוי השונים, תוך התנהלות מול הרשויות העירוניות והממשלתיות.

משרדנו מטפל במכירת ורכישת, דירות מגורים, בעסקאות קומבינציה, תמ"א 38, קרקעות ועוד.
 

 

לייעוץ אישי צרו קשר בטל' 03-5050890 או השאירו הודעה.


לא אחת מגיעים למשרדינו לקוחות אשר תוהים מדוע הם צריכים עורך דין עבור עסקה שלכאורה אמורה להיות פשוטה, אך אינם לוקחים בחשבון את ההשלכות הן החוזיות, הן המיסוייות והן את ההתנהלות מול הרשויות השונות ומגלים מאוחר מדי, כי אינם יכולים לעמוד בהתחייבויות אשר נטלו על עצמם ואף עומדים בפני אפשרות להפרת חוזה. כמו כן, אינם מבינים מדוע לשכות המיסוי מחייבות אותם בסכומי מס גבוהים וכן אינם מצליחים להתמודד מול הגופים השלטוניים.
לכן, בכל עסקה (גם אם היא נראית הפשוטה ביותר) יש לפנות לקבלת חוות דעת מקצועית וליווי לעסקה.  
 
המשרד בראשותו של עו"ד ינון ברקאי, מעניק ללקוחותיו רמת שירות גבוהה ובראש ובראשונה מקצועיות חסרת פשרות החל מניהול הליכי מו"מ ועד להעברת הזכויות.

לייעוץ אישי צרו קשר בטל' 03-5050890 או השאירו הודעה.

התמחויות נוספות

שאלות ותשובות

אני רוכש דירה האם אני צריך לשלם מס?

אני רוכש דירה האם אני צריך לשלם מס?

כן, אתה מחוייב במס רכישה. שים לב, כי קיימים בחוק פטורים אשר ככל שתעמוד בתנאיהם לא תשלם את מס הרכישה.

מהו מס הרכישה?

מהו מס הרכישה?

מס הרכישה הוא מס שרוכש דירה משלם. מס הרכישה בנוי ממדרגות מס כמפורט להלן: מדרגות מס רכישה- בדירת מגורים יחידה עד סך של 1,568,800 ₪ ישולם מס 0% על הסכום הנוסף שבין 1,568,800 ₪ – 1,860,790 ₪ ישולם מס 3.5% על הסכום הנוסף שבין 1,860,790 ₪ – 4,800,605 ₪ ישולם מס 5% על הסכום הנוסף שבין שבין 4,800,605 ₪ – 16,002,015 ₪ ישולם מס 8% על הסכום הנוסף שבין שמעל 16,002,015 ₪ ישולם מס 10% מדרגות מס רכישה – דירה שאינה יחידה) מיום 24.6.2015 ועד ליום 31.12.2020) עד סך של 4,800,605 ₪ ישולם מס 8% על הסכום הנוסף שמעל 4,800,605 ₪ 10%

אני מוכר דירה האם אני צריך לשלם מס?

אני מוכר דירה האם אני צריך לשלם מס?

כן, אתה מחוייב בתשלום מס שבח. שים לב, כי קיימים בחוק פטורים אשר ככל שתעמוד בתנאיהם לא תשלם את מס השבח

מה זה מס שבח?

מה זה מס שבח?

מס השבח הוא מס בסך 25% שמשולם למדינה עבור השבח של המקרקעין שנמכרו. בחישוב מס השבח יש לנכות סכומים ששולמו עבור המקרקעין. יצויין, כי פעמים רבות ניתן להפחית את סכום מס השבח הן מן הטעם שהנכס הנמכר היה ברשות המוכר בתקופות שהשבח היה נמוך יותר והן מן הטעם שקיימים בחוק "פטורים" שונים אשר במימושם המוכר לא יצטרך לשלם את מס השבח.

קיבלתי דירה בירושה האם אני צריך לשלם מס?

קיבלתי דירה בירושה האם אני צריך לשלם מס?

בהעברת דירה על שם היורש אין תשלום מס. יש לשים לב כי ההעברה מבוצעת נכון, שכן למרות האמור, הדירה יכולה להיות מחוייבת במס שכן שולמו בגינה כספים בגין תשלומי איזון מחוץ לעיזבון.

קיבלתי דירה בירושה וכעת אני רוצה למכור אותה האם אני צריך לשלם מס?

קיבלתי דירה בירושה וכעת אני רוצה למכור אותה האם אני צריך לשלם מס?

כן, אתה למעשה נכנס ל"נעלי המוריש" וחישוב מס השבח שלך יהיה מיום הרכישה של המוריש. שים לב, כי קיימים בחוק פטורים אשר ככל שתעמוד בתנאיהם לא תשלם את מס השבח.

קיבלתי דירה בירושה מההורים שלי וכעת אני רוצה למכור אותה האם אני צריך לשלם מס?

קיבלתי דירה בירושה מההורים שלי וכעת אני רוצה למכור אותה האם אני צריך לשלם מס?

בהתאם לסעיף 49 ב (5) לחוק מיסוי מקרקעין, קיים פטור מתשלום מס שבח ככל שהמכירה היא של דירת מגורים מזכה שקיבל המוכר בירושה, ובלבד שהתקיימו כל אלה: (א) המוכר הוא בן זוגו של המוריש, או צאצא של המוריש, או בן זוגו של צאצא של המוריש; (ב) לפני פטירתו היה המוריש בעלה של דירת מגורים אחת בלבד; (ג) אילו היה המוריש עדיין בחיים ומוכר את דירת המגורים, היה פטור ממס בשל המכירה.

קיבלתי דירה בירושה מדוד שלי וכעת אני רוצה למכור אותה האם אני צריך לשלם מס?

קיבלתי דירה בירושה מדוד שלי וכעת אני רוצה למכור אותה האם אני צריך לשלם מס?

בהתאם לסעיף 49 ב (5) לחוק מיסוי מקרקעין, קיים פטור מתשלום מס שבח ככל שהמכירה היא של דירת מגורים מזכה שקיבל המוכר בירושה, ובלבד שהתקיימו כל אלה: (א) המוכר הוא בן זוגו של המוריש, או צאצא של המוריש, או בן זוגו של צאצא של המוריש; (ב) לפני פטירתו היה המוריש בעלה של דירת מגורים אחת בלבד; (ג) אילו היה המוריש עדיין בחיים ומוכר את דירת המגורים, היה פטור ממס בשל המכירה. כלומר, דוד אינו נמנה בין הקרובים המפורטים בסעיף ולכן, אינך זכאי לפטור. שים לב, שלמרות שאינך זכאי לפטור, אתה עדיין נכנס ל"נעלי המוריש" וחישוב השבח הינו מיום הרכישה של המוריש ובהתאם יתכן כי תוכל לנצל פטור אחר ולא לשלם את מס השבח.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני